We leven in een innovatieve en creatieve wereld. De wereld om ons heen verandert snel. De Innovatieve Meesters van Elferink & Kortier Advocaten houden de ontwikkelingen op onze vakgebieden voor u bij in deze databank.
Case: Mijn product in vergelijkende reclames van de concurrent. Mag dat wel?
Met enige regelmaat komen er reclames voorbij waarin eigen producten of diensten met die van een concurrent worden vergeleken. Soms bevat de vergelijking onjuiste of onvolledige informatie dan wel is deze misleidend. Dat overkwam een cliënte van ons. Onze cliënte verkocht bepaalde producten. Een concurrent adverteerde met de boodschap dat haar producten goedkoper zijn dan die van cliënte. Het product van onze cliënte is weliswaar iets prijziger, maar daarvoor krijgt de klant dan ook meer functionaliteiten en mogelijkheden. Die nuance werd echter niet genoemd in de advertenties van de concurrent. Onze cliënte was daarom onaangenaam verrast door deze reclames. Zij liet dit niet zomaar gebeuren en schakelde ons in.
Vergelijkende reclames komen geregeld voor. Soms gaan vergelijkende reclames echter te ver en kan daartegen worden opgetreden. Zijn uw producten of diensten ook het voorwerp van vergelijkende reclames en wilt u weten wat Elferink & Kortier Advocaten voor u kan betekenen? Lees dan verder hoe wij onze cliënte in deze zaak hebben geholpen.
Vergelijkende reclames
Vergelijkende reclame betreft elke vorm van reclame van een bepaalde partij, waarbij ook (de producten of diensten van) haar concurrent direct of indirect worden genoemd. Ook wanneer de concurrent niet met naam en toenaam wordt genoemd, kan er soms sprake zijn van vergelijkende reclame. Bijvoorbeeld wanneer een ‘anoniem’ product wordt vergeleken dat qua vorm en kleur wel heel erg veel lijkt op een product van de concurrent.
Vergelijkende reclame is in principe toegestaan, mits deze voldoet aan een aantal wettelijke voorwaarden. Bijvoorbeeld dat deze op een objectieve manier betrekking heeft op wezenlijke, relevante, controleerbare en representatieve kenmerken van de producten en diensten, zoals de prijs van de vergeleken producten. Gaat het daarnaast om een speciale aanbieding? Dan moet daarover ook specifieke informatie worden verstrekt. Voorts moet het gaan om producten en diensten die voorzien in dezelfde behoefte. Appels kunnen dus niet met peren worden vergeleken. De vergelijking mag ook niet misleidend zijn en dient dus juiste en volledige informatie over de vergeleken producten en diensten te bevatten. Weglaten van essentiële informatie is uit den boze. Verder mag de vergelijking onder meer niet tot verwarring leiden of de goede naam van de concurrent schaden. Ook kleinerend uitlatingen over de concurrent zijn niet geoorloofd.
Voldoet de vergelijkende reclame niet aan de voorwaarden, dan is deze ongeoorloofd. Indien de concurrent daardoor schade lijdt, dan kan hij een schadevergoeding eisen. Ook kan hij bij de rechter een verbod op het gebruik van de betreffende vergelijkende reclame en een rectificatie eisen.
Vervolg casus
In de kwestie bij onze cliënte hebben wij ons eerst verdiept in het product van onze cliënte en die van haar concurrent. Daarbij hebben wij de vergelijking van beide producten in de reclame van de concurrent getoetst aan de wettelijke voorwaarden. In dat kader hebben wij eveneens de rechtspraak over vergelijkbare kwesties onderzocht. Op basis daarvan concludeerden wij dat de betreffende vergelijkende reclame ongeoorloofd was. De prijsvergelijking die de concurrent maakte, was namelijk veel te kort door de bocht.
Wij hebben daarom namens onze cliënte een brief gestuurd naar de concurrent, waarin de concurrent werd gesommeerd om de betreffende reclames te staken. Tevens hebben wij een rectificatie door de concurrent geëist en is hij aansprakelijk gesteld voor de door onze cliënte geleden schade. De eerste sommatiebrief was reeds voldoende en daarmee is de kwestie naar tevredenheid opgelost.
Conclusie
Vergelijkt een concurrent op ongewenste wijze uw producten of diensten in diens reclames? Of wenst u zelf in reclames uw producten of diensten met die van een concurrent vergelijken? Elferink & Kortier helpt u graag! Wij kunnen indien gewenst:
- U adviseren over of de vergelijkende reclames van de concurrent of van uzelf geoorloofd zijn;
- bij een geschil over vergelijkende reclames uw juridische positie vaststellen en adviseren over de mogelijkheden om uw kwestie aan te vliegen;
- namens u de juridische correspondentie met de (jurist van de) concurrent voeren, zoals het sturen van een sommatiebrief om de ongeoorloofde vergelijkende reclames te doen staken of juist – indien uzelf gebruik maakt van vergelijkende reclames en een sommatiebrief van de concurrent ontvangt – daartegen verweer te voeren;
- schikkingsonderhandelingen met de concurrent voeren en/of begeleiden;
- ingeval van een schikking de schikkingsafspraken vastleggen in een vaststellingsovereenkomst;
zo nodig voor u procederen bij de rechter.
p.s. Als advocaten hebben wij een beroepsgeheim. Wij kunnen situaties uit onze praktijk daarom niet delen. In deze reeks met praktijkcases omschrijven wij daarom casus die dicht bij praktijkgevallen liggen of die in onze praktijk hadden kunnen plaatsvinden, maar die qua feiten en omstandigheden nooit gelijk zijn aan die van een daadwerkelijke kwestie die wij hebben behandeld.
